• +48.609497117 ; +48.502079218
  • prywatneszkoly@rodzinymoraczewskich.edu.pl
  • Al. Marszałka J. Piłsudskiego 81, Sulejówek
  • Aktualności

    Festiwal Nauki

    W tym roku odbyła się już 19. edycja Festiwalu Nauki. Oczywiście naszej szkoły nie mogło na niej zabraknąć. W poniedziałek 20 września wraz z opiekunkami panią Renatą Drelą i Haliną Zagańczyk udaliśmy się na ulicę Freta 16.  Naszym celem było jedyne w Polsce muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Uczestniczyliśmy tam w wykładzie Azotany w przetwórstwie mięsa. Mieliśmy okazję zdobyć cenne informacje o tym, co spożywamy. Następnie udaliśmy się na ul. Kasprzaka, gdzie znajduje się Instytut Chemii i Fizyki. Tam wzięliśmy udział w bardzo nietypowej lekcji – Ciała stałe, gazy i to co pomiędzy nimi. Był to szereg doświadczeń, które zaskoczyły wszystkich, nawet opiekunów. Uczniów najbardziej zainteresował suchy lód, którego mogli dotknąć.

    We wtorek drugiego dnia Festiwalu Nauki braliśmy udział w warsztatach muzycznych. Towarzyszyły nam panie Halina Zagańczyk i Agnieszka Bemowska. W Warszawie udaliśmy się na ul. Grochowską 272. Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że dzień spędzimy w byłym Wydziale Weterynaryjnym SGGW, gdzie obecnie znajduje się Odział Filharmonii Warszawskiej. Każdy z nas został przydzielony do jednej z grup i otrzymał mapę, która miała ułatwić poruszanie się w budynku. Po uroczystym rozpoczęciu rozeszliśmy się do sal. Tam przydzielono nam instrumenty (skrzypce, dzwony rurowe, butelki, wuwuzele) i pokazano, jak na nich grać. Po wyczerpującej 1,5-godzinnej próbie przeszliśmy do innych sal (skrzypiec, wiolonczeli, ciemni, improwizacji i beeat-boxu), w których poznawaliśmy instrumenty muzyczne. Po przerwie na posiłek mieliśmy niepowtarzalną okazję posłuchania kwartetu smyczkowego. Następnie odbyliśmy w grupach jeszcze jedną próbę i wszyscy razem zagraliśmy niezapomniany koncert. Choć uczyliśmy się grać nie więcej niż trzy godziny, brzmiało to naprawdę profesjonalnie. Zaskakujące, ile można się nauczyć w ciągu jednego dnia. Kto wie, może niektórzy z nas odkryli w sobie talent muzyczny.

    W środę opiekunami grupy były panie Elżbieta Fiedorowicz i Monika Olejnicka – mama jednej z uczennic. Zajęcia odbywały się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i nosiły tytuł Trzęsienia ziemi i tsunami. Poznaliśmy tam mechanizmy powstawania wielkich kataklizmów, a także ich skutki. Wszyscy byliśmy zaciekawieni tą nietypową lekcją. Tego dnia kolejnym przystankiem był Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Tam przygotowano dla nas prezentację o kleszczach, które są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Nauczyliśmy się odróżniać kleszcze atakujące nas od tych, które nie robią nam krzywdy. Przyjrzeliśmy się z bliska życiu tych małych stworzeń i dowiedzieliśmy się, jak leczyć boreliozę.

    W czwartek 26 września gimnazjaliści wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Tematem pierwszej lekcji były kryształy. Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup. Każda z nich miała do dyspozycji mikroskop oraz narzędzia do rozkruszania minerałów. Podczas zajęć obserwowaliśmy budowę różnych kryształów. Umieszczaliśmy drobinki w szklanym naczynku i przyglądaliśmy się im przez mikroskop. W międzyczasie prowadzący zadawali pytania, za które można było dostać nagrodę, w postaci zestawu minerałów. Całość dopełniała ciekawa prezentacja multimedialna. Na drugą lekcję udaliśmy się do planetarium na film pt. Jesteśmy Astronomami. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Seans poprzedzał wykład na temat komet i gwiazdozbiorów. Podziwialiśmy nocne niebo, na którym znajdowały się miliony gwiazd. Następnie rozpoczął się film. Opowiadał on o osiągnięciach w dziedzinie astronomii, a także o tym, jak obecnie wygląda badanie przestrzeni kosmicznej. Wszyscy byliśmy zachwyceni. To była niesamowita „podróż”, którą z pewnością zapamiętamy na długo.

    W piątek udaliśmy się na Politechnikę Warszawską, a dokładniej na Wydział Geodezji i Kartografii na zajęcia pt. Skąd się biorą mapy w smartfonach?. Na wstępie odbyła się prezentacja multimedialna. Podczas lekcji mieliśmy okazję zaprojektować własną mapę na podstawie zdjęcia satelitarnego. Najpierw na obraz nanosiło się linie oznaczające ulice. Następnie zaznaczało się danym kształtem wybrane budynki. Ostatnim etapem tworzenia mapy było umieszczenie jej na stronie internetowej. Po zakończeniu zajęć każdy z uczniów mógł poczęstować się krówką oraz podziwiać efekty swojej pracy na własnym telefonie komórkowym.

    Festiwalowe dni to niezwykły czas nauki. Już czekamy na przyszłoroczną edycję.

    Autorki opisu: Anna Bętkowska i Wiktoria Dworniak

    Autorka zdjęć: Gabriela Nowacka-Wiktor

    uczennice klasy trzeciej gimnazjum