Konferencja historyczna 7.11.2018 r.

Uczniowie  z klasy VIII i III gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w konferencji historycznej „Dał im przykład Józef Piłsudski. Reakcje mieszkańców Mazowsza na wschód i północ od Warszawy na ogólnopolskie wydarzenia prowadzące do odzyskania niepodległości w 1918 roku”. Organizatorem spotkania był Krzysztof Gruziński Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka i  profesor Janusz Gołota Prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.

Zgromadzeni wysłuchali wykładów:

• prof. dr. hab. Grzegorza Nowika „Rola Józefa Piłsudskiego w procesie odrodzenia Rzeczpospolitej 1918-1922”,
    • prof. dr. hab. Janusza Szczepańskiego „Zaangażowanie społeczeństwa północno-wschodniego Mazowsza w walkę o niepodległość (1794-1918)”,
    • dr. hab. Adama Dobrońskiego profesora Uniwersytetu w Białymstoku” Czynniki przychylne i niekorzystne w dochodzeniu do niepodległości na przykładzie miasta i powiatu Ostrów Mazowiecka”,
    • dr. hab. Stanisława Falińskiego „Węgrów i okoliczne ziemie w walce o niepodległość”,
    • dr Ilony Florczak „Jędrzej Moraczewski, polityk w mundurze legionowym”,
    • dr. Emila Noińskiego z Muzeum Józefa Piłsudskiego  „Józef Piłsudski a tradycja Powstania Styczniowego”,
    • dr. Jerzego Kijowskiego „Od Insurekcji Kościuszkowskiej do Polskiej Organizacji Wojskowej. Mieszkańcy Ostrołęki i regionu w walce o niepodległość”,
    • mgr Małgorzaty Basaj historyka z Muzeum Józefa Piłsudskiego „Społeczna codzienność Sulejówka międzywojennego w świetle wybranych dokumentów”.

W ostatniej części konferencji swoje wystąpienia przedstawili Krzysztof Smosarski – „Izba pamięci rodziny Moraczewskich w Dworku Siedziba w Sulejówku” oraz Burmistrz Miasta Sulejówka Arkadiusz Śliwa o zmianach miasta w ciągu 100 lat niepodległości.