Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

W roku XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego uczniowie Prywatnych Szkół im. Rodziny Moraczewskich w Sulejówku odwiedzili muzeum kompozytora w Warszawie. Na początku obejrzeliśmy z zewnątrz pałac Ostrogskich i przypomnieliśmy sobie legendę o złotej kaczce, która nie tylko pływa w fontannie przy muralu upamiętniającym Fryderyka Chopina, ale podobno nadal zamieszkuje podziemia pałacu przy Tamce. Później już indywidualnie poznawaliśmy multimedialną wystawę poświęconą życiu i twórczości tego wybitnego polskiego kompozytora. Wszystkie informacje opatrzono tłem historycznym i oczywiście przepiękną muzyką. Słuchaliśmy polonezów, mazurków, nokturnów. Na zakończenie warto przypomnieć to, co o Fryderyku Chopinie napisał Cyprian Kamil Norwid – wyjątkowy pisarz i poeta tworzący w tym samym czasie – „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”. Prezentacja muzeum jest doskonałą ilustracją słów, którymi Norwid informował o przedwczesnym odejściu tego wybitnego kompozytora.