• +48.609497117 ; +48.502079218
  • prywatneszkoly@rodzinymoraczewskich.edu.pl
  • Al. Marszałka J. Piłsudskiego 81, Sulejówek
  • Aktualności

    Szlakiem Powstania Warszawskiego po Starym i Nowym Mieście w Warszawie

    W tym roku 1 sierpnia będziemy obchodzić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W piątek 31 maja 2019 r. klasa III gimnazjum wybrała się na spacer po Starym i Nowym Mieście w Warszawie szlakiem Powstania Warszawskiego.

    Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Katedry św. Jana. Na jej południowej ścianie znajduje się fragment gąsienicy pojazdu Borgward. Niektórzy twierdzą, to element tego pojazdu, który wybuchł przy pobliskiej ul. Kilińskiego. Katedra w czasie walk została zniszczona, ale udało się ukryć m. in. późnogotycki krucyfiks z naturalnymi ludzkimi włosami z Kaplicy Baryczków.

    Ważnym miejscem, które zobaczyli, była tablica przy wspominanej już ul. Kilińskiego. W tym miejscu w czasie eksplozji materiałów wybuchowych w czołgu przechwyconym przez powstańców zginęło około 300 osób, a kolejne 200 zostało rannych. Od 1992 r. 13 sierpnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci Starówki. Niedaleko znajduje się Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia udział najmłodszych harcerzy w walkach w stolicy.

    Kolejnym miejscem na trasie spaceru był Pomnik Powstania Warszawskiego oraz właz do kanałów przy pl. Krasińskim, którym odbyła się ewakuacji powstańczych oddziałów ze Starego Miasta 1 i 2 września 1944 r. po nieudanej próbie przebiciu się ulicami do Śródmieścia.

    Uczniowie odwiedzili także dwie świątynie na Nowym Mieści Kościół Dominikanów św. Jacka oraz Kościół Sakramentek św. Kazimierza. Obie zostały zbombardowane pod koniec sierpnia 1944 r. W podziemiach kościołów schroniła się ludność cywilna Warszawy. W wyniku bombardowań tylko w tych dwóch światyniach śmierć poniosło ponad 2 000 osób.

    Ważnymi miejscami były reduty powstańcze. Uczestnicy spaceru zobaczyli dwa takie obiekty. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki 1 oraz budynek dawnego Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, w których powstańcy do końca bronili dostępu do Starego Miasta.

    Ostatnim miejsce odwiedzonym przez uczniów był pałac Blanka przy pl. Teatralnym. W jego murach 4 sierpnia 1944 r. zginał Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta, harcerz, żołnierz Armii Krajowej, student polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego pierwszy powstańczy grób jest do dziś upamiętniony na tyłach Pałacu Jabłonowskich. Przez wiele lat w tym miejscu na pl. teatralnym stał Pomnik Bohaterów Warszawy Nike.