Warsztaty w Izbie Regionalnej w Gliniance

W środę 10 kwietnia 2019 r., gdy uczniowie klasy III gimnazjum sprawdzali swoje umiejętności z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego, pozostali wzięli udział w wielkanocnych warsztatach w Izbie Regionalnej w Gliniance w gminie Wiązowna.

Uczniowie szukali ukrytych pisanek, chowali je dla drugiej grupy, sprawdzali swoją wiedzę na temat Świąt Wielkanocnych, dowiedzieli się, co oznaczało chodzenia z kurkiem i gaikiem. Następnie każdy uczestnik warsztatów wykonał palmę na zbliżającą się Niedzielę Palmową.

W ostatniej części spotkania uczniowie obejrzeli zabytkowy budynek z XIX wieku, w którym mieści się Izba Regionalna, a dawniej był on siedzibą sądu obwodowego i urzędu gminy. We wnętrzu zgromadzono wyposażenie wiejskiej chaty, a uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób przechowywano jedzenie, tkano materiały, przygotowywano potrawy oraz jakie były tradycje wielkanocne mazowieckiej wsi.