Przygotowanie do obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim rozpoczęliśmy już w grudniu 2017 r. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i zwiedziliśmy wystawę stałą oraz wybraliśmy się na spacer wokół muzeum, czyli po terenie dawnego getta.
Kolejnym wydarzeniem związanym z rocznicą będzie wizyta w Muzeum Polin i udział w warsztatach „Dawno temu w miasteczku… – spotkanie z kulturą żydowską” (19 i 23 kwietnia) – klasy IV-VII, II. W czwartek 19 kwietnia nasza szkoła włączy się w organizowanie akcji „Żonkile”. Uczniowie wykonani kwiaty-symbole oraz obejrzeli film „I nie było żadnej nadziei…” przygotowany przez Polin.
Klasy II i III gimnazjum odwiedzą Żydowski Instytuty Historyczny i obejrzą nową wystawę stała „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęconą grupie Oneg Szabat i Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy. Zostało ono utworzone jesienią 1940 r.dzięki inicjatywie dr. Emanuela Ringelbluma. Jest jednym z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów polskich. W 1999 roku UNESCO umieściło zbiór na liście „Pamięć Świata” (Memory of the World), obejmującej najcenniejsze zabytki światowego piśmiennictwa.
Po wizycie udamy się na kolejny spacer, w czasie którego we współczesnej Warszawie będziemy szukać śladów wojennej historii miasta. Tego dnia spotkamy się również z panią Joanną Zyskowską mieszkanką Sulejówka. Jej tata Janusz oraz dziadkowie Emilia i Feliks Urzykowscy w czasie II wojny światowej ukrywali w swoim domu żydowskie małżeństwo Noemi i Henryka Makowerów. Rodzice i syn zostali uhonorowani w 1991 roku tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Na stronie poświęconej polskim Sprawiedliwym możemy przeczytać historię obu rodzin:
https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/historia-pomocy-rodzina-urzykowskich