78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

W poniedziałek 19 kwietnia 2021 r. minęła 78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji edukacyjnej organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Żonkile”.

Nasi nauczyciele skorzystali ze szkoleń, które przeprowadził POLIN – w jaki sposób uczyć o Zagładzie. Dla każdej grupy wiekowej Muzeum przygotowało w tym roku premierowe filmy pokazujące losy Żydów w okresie II Wojny Światowej: – dla klas I-III „Historia z pewnej ulicy”, dla IV-VI „Będę pisać” oraz filmu „Muranów – Dzielnica Północna” dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych.

Uczniowie klas młodszych przygotowali papierowe żonkile, a także w kwietniu przeczytali i omówili powieść Marcina Szczygielskiego „Arka czasu”. Książka ta przedstawia losy żydowskiego chłopca Rafała, który ucieka z warszawskiego getta i ukrywa się na terenie praskiego zoo. Starsi uczniowie czytali opowiadanie Idy Fink „Zabawa w klucz” i poznawali historię Anny Frank.