W ostatnim tygodniu września uczniowie naszych szkół uczestniczyli w zajęciach i warsztatach w XVIII już edycji Festiwalu Nauki, które bez wątpienia były bardzo ciekawe. Poniżej prezentujemy opis wybranych wykładów z czternastu lekcji festiwalowych, w których wzięli udział uczniowie.
W poniedziałek 22 września gimnazjaliści cały dzień spędzili na Politechnice Warszawskiej, a konkretnie na Wydziale Geodezji i Kartografii, gdzie wzięli udział w dwóch wykładach. Pierwszy zatytułowany Czy najkrótsza droga zawsze jest najlepsza? Uświadomił nam, że nie zawsze tak jest. Doktoranci zaprezentowali działanie specjalnego programu komputerowego służącego do obliczania czasu dojazdu przy uwzględnieniu kroków, a na koniec trzeba było wyznaczyć najszybszą drogę z Politechniki na Lotnisko Chopina. Drugi wykład dotyczył nieba nad Polską, w różnych porach roku. Chociaż temat prezentacji nie wydawał się ciekawy, zajęcia zafascynowały wszystkich.
We wtorek gimnazjaliści również udali się na Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, aby wysłuchać wykładu Mierzymy i ważymy Ziemię. Podczas tych zajęć dokonali pomiarów geodezyjnych, a na ich podstawie obliczyli masę i rozmiar Ziemi. Potem udali się do zamku królewskiego , gdzie uczestniczyli w warsztatach Sztuka magii, magia sztuki. Opowiadały one o iluzji w malarstwie, którą artyści stosują, aby zmylić nasz wzrok. Zjawiska tego uczniowie szukali w czasie zwiedzania zamkowych komnat. Wtedy również mieli okazję zobaczyć obraz El Greco Ekstaza Świętego Franciszka oraz dzieła Rembrandta Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie. Na zakończeni uczniowie sami wykonali portrety z warzyw i owoców podobne do tych, które tworzyli włoscy artyści epoki manieryzmu Giuseppe Arcimboldo.
Piotr Mazowiecki
Klasa II