• +48.609497117 ; +48.502079218
 • prywatneszkoly@rodzinymoraczewskich.edu.pl
 • Al. Marszałka J. Piłsudskiego 81, Sulejówek
 • Aktualności

  Powązki Wojskowe

  Tradycją szkoły jest to, że w listopadzie najstarsza klasa odwiedza Powązki Wojskowe w Warszawie, aby odwiedzić grób patronów szkoły. W czwartek 8 listopada 2018 r. uczniowie klasy VIII złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na mogile Zofii i Jędrzeja Moraczewskich. To także symboliczny grób dzieci Moraczewskich – Kazimierza, który zginął w roku 1920, oraz Wandy i Adama, którzy ponieśli śmierć w okresie II wojny światowej.

  Uczniowie odwiedzili także kwaterę „Zośki”. Zapalili znicze na grobach bohaterów książki „Kamienie na szaniec” – Jana Bytnara „Rudego”, Aleksego Dawidowskiego „Alka”, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, Andrzeja Romockiego „Morro”, Stanisława Broniewskiego „Orszy” oraz autora powieści Aleksandra Kamińskiego.

  Następnie przeszli do grobu harcmistrza Stanisława Sieradzkiego „Śwista” związanego z Sulejówkiem żołnierza harcerskiego Batalionu „Zośka” oraz do grobu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poety okresu II wojny światowej, który zginął 4 sierpnia 1944 r. w Powstaniu Warszawskim.

  Przeszli także Aleją Profesorską i odwiedzili tzw. kwaterę „Ł”, gdzie upamiętniono żołnierzy, którzy zostali zamordowani w latach 1945-1956. Następnie przeszli do grobów ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 2010 r., katastrofy samolotu „Tadeusz Kościuszko” z 1987 i „Mikołaj Kopernik” z 1980 r.

  Dodatkowo w drodze do Warszawy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia muralu, który została namalowany w przejściu podziemnym przy stacji kolejowej Sulejówek, a który upamiętnia współtwórców Niepodległej związanych z  Sulejówkiem: Józefa Piłsudskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Grabskiego i Maciej Rataja.