Święto Szkoły w roku 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

Rodzinne świętowanie z historyczną datą w Prywatnej Szkole Podstawowej

im. Rodziny Moraczewskich w Sulejówku

Czerwiec jest w kalendarzu Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Rodziny Moraczewskich miesiącem, w którym poświęcamy uwagę realizacji idei związanej z patronem szkoły. Uniwersalna wartość rodziny z jej wielowiekową tradycją zostaje w ramach przygotowanych specjalnie na ten cel imprez, zaanektowana jako wydarzenie integrujące społeczność naszej szkoły, tak w sensie składających się na nią rodzin jak i całej wspólnoty szkolnej.

W tym roku obchody Święta Rodziny miały dodatkowy, wyjątkowy walor – spotkaniom towarzyszyła perspektywa dziejowa, która osiągnęła – odmierzając czas przełomowych wydarzeń historycznych dla państwa polskiego i jego suwerenności, pełną liczbę oznaczającą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym samym Święto Szkoły wpisuje się w kalendarz tegorocznych imprez w ramach Miejskiego Komitetu obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, któremu przewodniczy Burmistrz Miasta Sulejówka Arkadiusz Śliwa. Burmistrz miasta objął również honorowym patronatem grę miejską i ufundował nagrodę w postaci gier historycznych „Ale historia!”.

W niedzielę 10.06. br. uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, do której zostali zaproszeni uczniowie szkół z terenu Sulejówka. Po zmaganiach historycznych uczestnicy mogli obejrzeć pokaz chemiczny przygotowany przez uczennice naszej szkoły pod opieką nauczycielki chemii. W programie zaplanowano także warsztaty medyczne pod hasłem: „Nie zostawaj w niemocy – udziel pierwszej pomocy!”. Do propagowania założeń tego typu akcji wśród jak największej liczby uczniów jak i dorosłych nie trzeba nikogo przekonywać. Można było zobaczyć instruktaż z zakresu udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego, a także sprawdzić swoje umiejętności w czasie części praktycznej. W tym roku szkoła wzbogaciła się o sprzęt do nauki pierwszej pomocy zakupiony z dofinansowania TUW PZU.

W części rozrywkowej Święta Rodziny przewidziano coś dla duszy – wypatrującej tego, co piękne i zdolne rozbudzić głębokie emocje. Mogliśmy wspólnie podziwiać sceniczne talenty młodych wykonawców – uczniów szkoły w ich niecodziennych, nierzadko nieujawnianych wcześniej, odsłonach. Tradycją stała się już również licytacja nietuzinkowych i cieszących się dużym zainteresowaniem prac plastycznych uczniów, wykonanych specjalnie na tę okazję. Dochód z licytacji został przekazany Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kubuś” z Halinowa.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie oraz organizację Święta Szkoły. Specjalne podziękowania należą się naszym sponsorom, którzy po raz kolejny wsparli naszą imprezę, przekazując upominki dla uczniów: Bakalland Grupa Kapitałowa, Bakoma Sp. z o. o., Koleje Mazowieckie Sp. z o. o., Chaber S. A., Bank Ochrony Środowiska.

Iwona Jagiełło

Małgorzata Jedlińska-Lesińska