• +48.609497117 ; +48.502079218
  • prywatneszkoly@rodzinymoraczewskich.edu.pl
  • Al. Marszałka J. Piłsudskiego 81, Sulejówek
  • Aktualności

    Wycieczka krajoznawczo-turystyczna do Wielkopolski „Szlakiem Piastowskim”

    W tym roku od 30 maja do 1 czerwca uczniowie klas od III do VIII wzięli udział w wycieczce do Wielkopolski „Szlakiem Piastowskim”.

    W poniedziałkowy poranek wyjechali z Sulejówka i skierowali się do Kruszwicy, która była pierwszym punktem programu. To miejscowość znana z książek i legend , w której uczestnicy weszli na Mysią Wieżę, ze szczytu której zachwycić się można widokiem na słynne jezioro Gopło. Następnie zwiedzili kolegiatę, która jest jednym z najstarszych budynków, jakie spotkać można na terenie dzisiejszej Polski – jest to doskonały przykład sztuki romańskiej. Następnie uczestnicy przejechali do Strzelna i zwiedzili bazylikę z wyjątkowymi kolumnami i romańską rotundę św. Prokopa. Ostatnim punktem tego dnia było Gniezno. W nim zaplanowano zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej z grobem św. Wojciecha (patrona Polski) oraz ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, które są arcydziełem sztuki odlewniczej. W pierwszej stolicy Polski uczestnicy zwiedzili również Wzgórze Lecha znane z legendy o Lechu, Czechu i Rusie.  

    Dzień drugi rozpoczął się wizytą na Polach Lednickich, na których odbywa się coroczne spotkanie Młodych. Teren ten ma swój charakterystyczny znak, czyli Bramę Rybę.  W Biskupinie uczniowie razem z przewodnikiem  odwiedzili Rezerwatu Archeologicznego, będącego rekonstrukcja unikalnego grodu obronnego kultury łużyckiej. Dzięki wykopaliskom archeologicznym i późniejszej rekonstrukcji można na własne oczy zobaczyć jak wyglądało pierwsze osadnictwo na terenie Polski.

    Kolejnym punktem był Ostrów Lednicki – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie na uczestników czekał przeprawa promem na wyspę z zachowanymi pozostałościami preromańskiego pałacu książęcego i kaplicy będącej prawdopodobnym miejscem chrztu Mieszka I. Tego dnia udało się również odwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. 

    Trzeci dzień w całości poświęcony była na zwiedzanie Poznania – stolicy Wielkopolski. W programie przewidziano Stary Rynek z ratuszem (jednym z najpiękniejszych renesansowych ratuszy w Europie) i słynnymi trykającymi się koziołkami, zabytkowe kamieniczki znajdujące się w obrębie Starego Miasta, poznańską fara i dawne kolegium jezuickie oraz Ostrów Tumski – katedrę wraz z podziemiami.