Wycieczka szlakiem Kamieni na szaniec

trudniej dla niej pracować,

Jeszcze trudniej umrzeć,

A najtrudniej cierpieć.

W czwartek 6 listopada uczniowie klasy I i II gimnazjum pojechali do Warszawy na spacer Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Wycieczka rozpoczęła się przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego. Właśnie tam uczyli się główni bohaterowie książki.

Kolejnym punktem był krótki przystanek przy pomniku króla Jana III Sobieskiego w Łazienkach. Dalej grupa odwiedziła Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha. Tam obejrzała film dokumentalny poświęcony historii tego miejsca w okresie II Wojny Światowej i osób tam więzionych (wśród których był także Jan Bytnar „Rudy”). Mimo upływu lat duże wrażenie na oglądających robiły pomieszczenia więzienne.

Następnie przeszliśmy Alejami Ujazdowskimi, oglądając miejsca związane z zamachem na Franza Kutscherę – kata Warszawy. Poznaliśmy szczegóły przygotowań do akcji, jej przebieg oraz konsekwencje.

W drodze do dworca przeszliśmy jeszcze przez pl. Trzech Krzyży, al. Na Skarpie i dawny park Na Książęcym. Ten spacer pozwolił nam zobaczyć miejsca, o których tylko czytaliśmy w podręcznikach, szkolnych lekturach czy wspomnieniach tych, którzy przeżyli czas bohaterstwa i grozy.

Rafał Michalski

klasa II